26 maj 2009

VA "Im gorzej tym lepiej czyli Czary Mary Punx Not Dead" 1992 MC compilation (FUJ Records FUJ-5)


Dzisiaj nawiązanie do kasety Aneksji czyli składanka ze starymi lubińskimi kapelami, wydana przez Fuj Records. Dominują proste punkowe utwory i tu wyróżnia się chyba Oddział Wsparcia - dosyć ostry numer "Pluton", nawiązujący do Siekiery czy Moskwy i cover legendarnych wrocławskich Zwłok. Jest trochę bardziej mrocznych, nowofalowych rzeczy - Martwa Klasa - to zespół, z którego wyłoniła się potem bardziej znana Wielkanoc (byli chyba laureatami Jarocina, bodajże w 1989r). Jest tu mało znany numer Mikrofonów Kanionów - do nich kiedys wrócimy, gdyż jestem posiadaczem tasmy matki ich split kasety (z "zespołem" Prond Zbyszka Ugielskiego- wokalisty MK)- wydanej przeze mnie onegdaj na "licencji" Fuj Records. Piosenka "Chłopcy" jakby żywcem wyjęta z mojego życiorysu - zarówno częsć pierwsza textu jak i motyw zajęcia komisariatu przez chłopaków - czy ktos pamięta atak na posterunek policji w Zakopanem podczas koncertu przeciwko tamie w Czorsztynie? Jest tu dobrze znane reggae'owo-hardcore'owe Będzie Dobrze we wczesnym nagraniu demo (cała kaseta również była wydana przez Jacka w Fuj Rec., z tego co pamiętam). Jest też chyba pierwsza bardziej znana lubińska kapela J-23 działająca w latach 1983-85, powstala na gruzach Korpusu Dyplomatycznego - pierwszej grupy punk w okolicy. Darek Szurlej z J-23 jest teraz dosć znanym artystą w pewnych kręgach - jego strona KLICK. Nagrania J-23 krążą gdzies w sieci (Soulseek itp.), podobnie z zespołem Destrukcja. Jest też zespół T.R.H. czyli Their Royal Highnesses, który jak słychać zaczynał od "coveru" Sex Pistols, a skończył tak:

TRH wydało demo w Fuj Records, a potem stali sie chyba najbardziej znanym zespołem z całego tego zestawu. Istnieją chyba nadal, członkowie są współorganizatorami gotyckiego festiwalu w Bolkowie, jeden z nich jest jakims znanym producentem gier komputerowych, dziennikarzem, pisarzem (napisał książkę o sushi (co za syf...) itd., udzielali/udzielają się w innych projektach muzycznych, choć takich zupełnie nas nie interesujących; trochę więcej o TRH na blogu Dark Independent PL
Większosć utworów na tej składance, mimo roku wydania, pochodzi z drugiej połowy lat 80-tych. Wiele osób przewijało się przez różne składy, ale rozszyfrowanie tego wszystkiego pozostawiam innym... Kaset tych ukazało się raczej niewiele - ja miałem w dystrybucji 10-15szt., nigdzie więcej ich nie widziałem więc cały nakład zamknął się pewnie w ilosci nie większej niż kilkadziesiąt sztuk. Rysunek na okładce - Zbyszek Ugielski (Mikrofony Kaniony)
Tracklista:
1. ANEKSJA - Punk
2. T.R.H. - Anarchy In UK
3. ODDZIAŁ WSPARCIA - Pluton
4. DIE SCHWAIE - Milicjant
5. BĘDZIE DOBRZE - Jah Power
6. DIE SCHWAIE - Jest pięknie
7. SELEKCJA - Szara codziennosć
8. MIKROFONY KANIONY - Chłopcy
9. ODDZIAŁ WSPARCIA - Chrystus (cover Zwłoki)
10. DESTRUKCJA - Fuck Off!
11. MARTWA KLASA - Pokój mojego dzieciństwa
12. J-23 - Społeczeństwo
13. SELEKCJA - Tak samo

DOWNLOAD

6 maj 2009

ENKLAWA EŁK "Live" (live Ełk 1986) MC 1992? (B.I.S. Tapes)


O tym zespole z Ełku przeczytacie trochę więcej na blogu Kaseta Stilon Gorzów C60 Tam również nagrania kapeli z Jarocina.
Kaseta, którą tu przedstawiam została wydana przez wałbrzyski B.I.S. Tapes, związany z zine'm "Żaden" prawdopodobnie w 1991-1992r. (nie było jej na ulotkach "firmy" z 1990r., a w 1993r. już była...). W "Żadnym" #300 opisana jest jako "Live 1985-86", jednak z informacji, które znalazłem w sieci, podanych przez wokalistę zespołu wynika, że jest to koncert z Ełku z 1986r. Jak widać trochę zagadek, które może ktos kiedys rozwiąże. Żeby było ciekawiej nagrania te (zazwyczaj w gorszej jakosci) krążą w sieci P2P jako Jarocin 85, 86, demo itp. Mój egzemplarz tej kasety ma ręcznie napisany nr 042; jako, że Qba (szef B.I.S.) przestał się tym zajmować parę lat później, a nigdy nie robił tego zbyt intensywnie (kasety były przegrywane domowym sposobem), to przypuszczam, że nakład wynosił ok.100-150szt., a może i mniej.


7 kawałków, w tym cover Dead Kennedys (kto zgadnie jaki?). Ciekawym jest fakt grania przez kapelę utworu antyaborcyjnego. Nie wiem czy to wynik głębszych przemysleń czy też zwykły przypadek - text napisany by pasował do mrocznego klimatu repertuaru grupy. Podobny w wymowie utwór miała też Prowokacja - każdy chyba pamięta "Matki zbrodniarki, wyrodne matki...". Nie pamiętam w sumie czy temat aborcji był za komuny tak "gorący", jak w obecnych czasach. Parę lat później powrócił do tego zagadnienia Włochaty na swej demówce "Not For Sale", ale chyba szybko stwierdzili, że to niezbyt anarchistyczny punkt widzenia i ich antyaborcyjny numer był chyba jedynym z tej kasety, którego nie nagrali potem na płycie. Temat wrócił z ogromnym impetem w połowie lat 90-tych za sprawą popularnosci vegan / straight edge / new school / hardline. Sląsk i Zagłębie były wtedy głównymi osrodkami pro-life w Polsce. Zespół Healing nagrał praktycznie całą kasetę na ten temat ("Unwelcomed Cosequence" jesli dobrze pamiętam), w zine'ach wrzało, scena była podzielona okrutnie, padało wiele inwektyw, z których pewnie ówczesni bohaterowie, dzis się smieją. Zastanawiające jak zmieniał się odbiór takich spraw na przestrzeni lat.... Przeciwwagą dla pro-life były extremalne kapele anarcho/crust, które tu i ówdzie deklarowały wojnę z hardline (który w rzeczywistosci liczył w Polsce pewnie max. 30 osób). Czołowym reprezentantem nurtu pro-choice było oczywiscie łukowskie crustmetalowe Piekło Kobiet - szybko nazwane kapelą nazi-feministyczną.... Poniżej dla kontrastu text jednego z utworów Piekła Kobiet. W tym zestawieniu twórczosć Enklawy wydaje się poezją...

Od prawie 10 lat temat aborcji na scenie HC/Punk raczej nie istnieje. Czy jeszcze wróci?

Tracklista:
1. Enklawa
2. Piękny swiat
3. Segregacja
4. Boże chroń papieża (cover Dead Kennedys)
5. 321158
6. Czarne wrony
7. Ludzki smietnik

ENKLAWA EŁK Download

5 maj 2009

ANEKSJA - "Aneksja" Demo MC 1992 (FUJ Records FUJ-3)


Tym razem mało znana kapela z Dolnego Sląska, z Lubina - miasta znanego chyba głównie dzięki Mikrofonom Kanionom. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych było tam jednak też trochę innych kapel. Pamiętam na przykład koncert bodajże w Łaziskach w 88r. chyba, gdzie grały 2 zespoły stamtąd - R.A.F.F. i Betonowy Kibel. Jakoś poznałem kolesia z Lubina - Jacka Kliczkę, który jak się okazało wystartował z manufakturą kasetową FUJ Records i wydał kilka tytułów z nagraniami lokalnych kapel. Kasety te sprzedawał chyba jedynie lokalnie, a trochę - po kilkanaście sztuk z tytułu wziąłem od niego do swojej dystrybucji.
Aneksja to dość typowy prosty, nieco smutnawo-melancholijny punk rock, trochę przyprawiony nową falą. Bez rewelacji, ale przypuszczam, że gdyby tasmę wydała im np. Fala czy Silverton to mogliby być zapamietani do dzis. Dużo było w tych latach takich kapel, prawie w każdej większej miejscowosci. Jako, że przypuszczalnie tych kaset ukazało się najwyżej kilkadziesiąt sztuk to niech w ten sposób przetrwa pamięć o Aneksji. Prócz tych 13 kawałków zespół zamiescił też jeden utwór na składance "Czary Mary - Punx Not Dead", wydanej również przez FUJ i zawierającej nagrania lokalnych kapel. Kiedys odswieżymy również tą pozycję.
Nagrań dokonano w październiku 1991 w Karpaczu, w składzie:
Piotr "Zoska" Zaucha - gitara
Piotr "Cobra" Skowronek - bass
Bartek "Gienek" Malinowski - vocal
Patryk "Stopa" Zdrajkowski - drums

Tracklista:
1. Pijani bohaterzy
2. Bóg wojny
3. Życie i smierć
4. 0.45
5. Istota bez języka
6. Konanie za życia
7. Inicjacja
8. Jestes muzykiem
9. Miasto L.
10. Mrok
11. Punk
12. Apokalipsa
13. Senat

Próbowałem nawiązać kontakt z zespołem, ale jedyna osoba którą udało mi się namierzyć nie była niestety zbytnio zainteresowana - kolega stwierdził jedynie, że czasem mu sie wydaje, że to wszystko mu się jedynie sniło... Wydawca - Jacek z FUJ, choć nadal słucha punk rocka - niestety też nie był w stanie pomóc w zdobyciu dodatkowych informacji czy zdjęć.

ANEKSJA DOWNLOAD

3 maj 2009

BRAINDEAD - Live Katowice "Mega Club" 1997


BRAINDEAD to była taka jakby supergrupa (zwłaszcza z obecnej perspektywy) z Rudy Sląskiej. Nazwa wzięla się oczywiscie od kultowego filmu P. Jacksona, który namiętnie oglądalismy przy każdej okazji. Kapela istniała może ze 2 lata, zagrała 4 koncerty - 2 w "Stodole" na Halembie, w Olkuszu i w katowickim "Mega Clubie". Przez zespół przewinęło się wiele osób. Trzon stanowili - Marycha na perkusji i Czaka na gitarze. Czaka grał wczseniej w punkowym Anti Tora, później dołączył do 7 Godzin Snu (w miejsce Zmierzłego), grał też w nieodżałowanym WPZ (Wzajemna Pewnosć Zniszczenia), potem na gruzach 7GS powstał Ali Agca, który przeksztalcil się w istniejące do dzis Koyaanisqatsi. Prócz Koyaanisqatsi Czaka gra teraz też ze mną w Castecie i obsluguje gitarę w Minority. Marycha gral też w międzyczasie w ostatnim skladzie swiętochlowickiej Feminy - która w pewnym momencie byla jedną z niewielu polskich kapel all-girl. Marycha dolączyl, gdy dziewczyny nie mogly znaleźć perkusistki... niedlugo po zakończeniu dzialalnosci przez Braindead, musial opuscić nasz chory kraj, wybierając emigrację zamiast przymusowej slużby wojskowej - żandarmeria wojskowa, prokuratura i policja do dzis nachodzą jego matkę... Szkoda, bo był to swietny kumpel - niektórzy mogą go pamiętać z katowickich czad-gield czy koncertów - często mi pomagał.

W prezentowanych tu nagraniach z "Mega Clubu" (niestety nie pamietam z kim wtedy grali, nie mogę znaleźć plakatu) na basie gra Libus (Counterweight, Dywizjon 303, Impending Fear, Cries Of The Tormented), a na wokalu Twardy - wczesniej pierwszy basista Counterweight, a później wokalista w sosnowieckim new schoolowym Death Warrant. Prócz nich przez skład przewineli się m.in. mój brat Rafał (Counterweight, Dywizjon 303), Blady, Wampir, Chudy (Angel Tattoo) i może jeszcze ktos. Niestety tytuly utworów są nieznane, 2 kawalki to covery (cover DYS rozpoznać nie trudno). Jakosć raczej kiepska, ale nic innego nie zostało. Texty, które spiewal wtedy Twardy to chyba jego improwizacje (podobnie jak większa częsć utworów Death Warrant)...
Jesli chodzi o muzykę to byl to brutalny mix metalu, crusta, grind, HC, punka - bez kompromisów i melodii...
Na załączonych zdjęciach debiutancki występ Braindead w "Stodole" - tu i tam widać kilka znanych postaci...

A na tym foto nasz (7GS) koncert, z tyłu za nami Marycha (w shircie Black Flag), Twardy, Czaka i mój brat Rafał:

Ostatnie zdjęcie to nasza drużyna pilkarska FC Kista Piwa - w tym czasie często grywalimy w piłkę na Halembie - byla drużyna straight edge, punk, menelska etc. Byla wtedy ogromna zaloga w okolicy i wiele się dzialo. Kilka osób ze zdjęcia niektórzy pewnie rozpoznają od razu.


BRAINDEAD Download