19 cze 2009

DIE DUSCHE "Die Dusche" 1993 MC (ENIGMATIC Records)Jedziemy dalej z Kielcami... Die Dusche powstało pod koniec 1989r. z inicjatywy paru młodych kolesi zaangażowanych w Międzymiastówkę Anarchistyczną itp. Wbrew pozorom jednak zespół niewiele ma wspólnego z typowym punkiem, a już z anarcho punkiem zupelnie nic...
Die Dusche czyli po niemiecku "prysznic"... Nie pamiętam jak ich poznałem - chyba korespondencyjnie, a potem jak zwykle - spotkania na koncertach czy imprezach anarchistycznych, na których przyznam szczerze czasem bywałem, ale raczej ze względów towarzysko-rozrywkowych niż ideologicznych.
Zespół nagrał ten materiał na próbie w 1993r., szybko zrobili projekt okładki i zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przekazali mi materiał. Z tego co pamiętam była to jedna z pierwszych moich kaset wydanych już legalnie i powiedzmy "profesjonalnie" - drukowana wkładka, nadruki na taśmie itd. Pamiętam, że chłopaki chcieli koniecznie by na okładce znalazł się złoty kolor (trochę tego chyba nie widać na monitorze); było to wtedy dość skomplikowane i wymagało sporych kombinacji; koniec końców jakoś to załatwiłem w znajomej drukarni, choć sam ten złoty kolor kosztował więcej niż cała reszta, łącznie z papierem i robocizną.
Die Dusche widziałem chyba tylko raz na koncercie - bodajże w Krakowie, zagrali tych koncertów w sumie 40-50, wydali jeszcze 3-4 lata później drugą kasetę "40 minut i 20 sekund" w Kornicore Records. Jedyny wywiad jaki znalazłem pochodzi z "Kornicore'a" #8 z 1995r.Muzycy Die Dusche zajmowali się też wydawaniem pisma artystyczno - anarchistycznego "Lokomotywa Bez Nóg", zine ten ukazywał się chyba jeszcze na początku tego wieku. Maciek Wytrych, który był chyba motorem napędowym kapeli pisał też z tego co pamiętam opowiadania, wiersze, fajne życiowe felietony i recenzje... jabloli i nalewek, których sporo musiał spożywać jeżdżąc w delegacje na różne budowy...
Tutaj wywiad z Maćkiem z chełmskiego fanzine'a "Ex Oriente Lux" #2 z zimy'1995:

Na kasecie 12 kawałków brudnych i surowych utrzymanych w raczej mrocznym, dołującym i ponurym klimacie; taki nerwowy, niepokojący dark HC / noise, trochę Rollinsa, trochę starej Ewy Braun, Sonic Youth, Big Black, może nawet Neurosis... Utwory mają tytuły zgodne z kolejnością ich powstawania. Czyżby "Pierwszy" i "Drugi" nie wytrzymały próby czasu? Dziś ta muzyka byłaby chyba bardziej doceniona, wtedy byl trend na crust i folk punk. Ciekawostka - podobno w początkowym okresie działalności przez skład przewinął się niejaki Kasa (..nie żartuję...).
Skład:
Marcin
Maciek
Radek - vocal
Tomek

Tracklista:
1. Dziewiąty
2. Dwunasty
3. Trzeci
4. Czwarty
5. Siódmy
6. Ósmy
7. Szósty
8. Trzynasty
9. Czternasty
10. Dziesiąty
11. Piętnasty
12. Piąty

DIE DUSCHE S/T DOWNLOAD

1 komentarz:

  1. Hej,
    Drobna poprawka: przez większą częśc wokalistą byłem ja, czyli Grzesiek. Radek tylko chwilowo był ale poza tym wszystko się zgadza. Super, że zrobiłeś taką fajną stronkę. Sam bym o die dusche zapomniał ;)

    Pozdro,

    Grzesiek

    OdpowiedzUsuń

Jeśli masz coś ważnego do przekazania nie pisz anonimowo.