10 cze 2009

FUNERAL OF BRAINS "Nie-e" 1991 MC (ANALFABET 005)F.O.B. czyli Funeral Of Brains powstało w Łasku (okolice Zduńskiej Woli i Łodzi) w kwietniu 1989r. Muzycy udzielali się wczesniej w mało znanych kapelach typu Jaś Nie Doczekał czy Kotek Płaski (tak wynika z jednego z wywiadów z FOB). Prawie od początku zespół grał jako trio - Bodek, Klarus i Zielu. Pewnym ewenementem było to, że Zielu - perkusista, jednoczenie spiewał. Pod koniec 1990r. w Ciechanowie w studio WDK przy pomocy kolegów z metalowego Smirnoffa nagrali to 15-to utworowe demo, sprzedawane początkowo DIY, a potem dosć szybko "wznowione" na szerszą skalę przez bytomski "Analfabet". "Analfabet" to był początkowo zine HC/Punk tworzony przez niejakiego Galosa, ale dosć szybko zaczął on też wydawać kasety (z tego co pamiętam demo Random Killing, demo Brudów, jakis składak czeski...). Galos 2-3 lata później odpadł ze sceny, a częsć jego tytułów przejęło Nikt Nic Nie Wie więc niektóre z tych kaset miały w sumie dobrą dystrybucję jak na tamte lata. Demo FOB sprzedawało sie dobrze i wyszło tej tasmy pewnie kilkaset sztuk. Pewnym novum był fakt, że częsć okładek było powielanych na kolorowym xero (tzn. innym niż czarne) i na kolorowym papierze. Wtedy wyglądało to full professional...


FOB widzialem w akcji 2-3 razy. Parę razy odwiedzili Sląsk bo kumplowali się z ekipą z Bytomia (Ulica) i Tarnowskich Gór (Brudy). Zdarzało się, że grali w dwójkę gdy Klarus lub Bodek nie mógł dojechać... Jakos wtedy chyba poznałem Klarusa. Gdy Bodek, który był motorem FOB zrezygnował z grania niedługo po nagraniu demo, Klarus i Zielu założyli mniej znane, ale bardzo fajne Trust Not Me, które nagrało niezłe demo w 1992r. Jakis czas później Klarus założył zespół Odnowa, który może być trochę znany - wydałem ich kasetę w Enigmatic. Obecnie Klarus podobno przebywa zagranicą, a Zielu gra na perkusji w nowej kapeli Jakóba z The Corpse czyli Self Made Bomb - sprawdźcie ich - wydali niedawno fajną płytę. Trzeba wspierać weteranów!!!

Muzyka FOB to szybki hardcore thrash/crossover, przełożone na ówczesne polskie warunki brzmienie Discharge, Suicidal Tendencies czy DRI. Kaseta nagrana w składzie:
Grzegorz "Zielu" Zielewski - Drums, vocal
Mariusz "Klarus" Klarecki - Bass, vocal
Bodek - gitara

Na stronie Leksykonu HC/Punk znajdziecie wywiad z FOB z "Fermentu" wydawanego przez Wojtasa z Homomilitii. Poniżej dodatkowo wywiad z fanzine'a "Ciach" #7, wydawanego w Grodzisku Mazowieckim przez kolesi związanych z kapelami Drug, Drugs And Politics:

Wywiad z zine'a "Free Stage" #1 (05.1990), wydanego w Zduńskiej Woli:

Zdjęcie z raportu z Łodzi, zamieszczonego w zinie "Pink Panther" #1 z Ełku:

Do kasety dołączona była wkładka z textami, oto ona:


Tracklista:
1. Intro
2. Zabijaj
3. For Czaja
4. Kłamstwa
5. Fuck
6. Assassin
7. Człowiek człowiekowi
8. Sumienie
9. Władam
10. Mortal Tassak - 3' Tracks - Okrutna ceremonia
11. System
12. Korupcja
13. (...) Untitled
14. Miś
15. The Order

FOB DOWNLOAD

1 komentarz:

  1. Hello Fakir.
    Jej stare dobre czasy :). Kurcze to już 22 lata.Dzięki za wrzutę naszego demo , gdzieś mi się zapodziało to nagranie.Muszę puścić swojemu dziecku :).

    Pozdrawiam.
    Zielu

    OdpowiedzUsuń

Jeśli masz coś ważnego do przekazania nie pisz anonimowo.