10 cze 2009

S.R.O.M. "Live" 1992 MC (DIY)


Gdy w Bielsku-Białej przestał grać Political Vermin to na jakis czas chyba jedyną w miarę aktywną kapelą był powstały latem 1991r. S.R.O.M. Dopiero parę lat po nich ruszyło następne pokolenie - Chory, Babel... Jesli o czyms zapomniałem to sorry - komentarze mile widziane... Nie pamiętam niestety rozwinięcia skrótu S.R.O.M. bo raczej na pewno nie chodziło o częsć ciała o tej uroczej nazwie. Zespół związany był z bielskim stowarzyszeniem wolnosciowym i klubem "Autyzm". Pamiętam z koncertów wokalistę - Miśka z bujnymi dreadami. "Autyzm" przez jakiś czas działał dosyć prężnie na polu ekologiczno-antywojskowo-hardcore'owym, choć chyba w kilku różnych lokalach - byłem na kilku(nastu) koncertach w tych czasach w Bielsku i miejsca zmieniały się dosć często. Np. Trottel ok. 1990r był w jakiejs wiejskiej chacie/swietlicy - totalny odjazd - zwłaszcza, że przed Trottelem zagrał swój jedyny chyba koncert, rudzki duet Maras (w którym grał Hałas {RIP} - mój późniejszy przyjaciel i basista 7GS) . Klub prowadzony był przez bielskich załogantów, którzy w ten sposób odrabiali zastępczą służbę wojskową. W 1995r. gralismy z 7 Godzin Snu (w towarzystwie Ulicy) w jakiejś piwnicy (pamiętam, że nasz perkusista - Parasol musiał się schylać by nie rozbić głowy o sufit) - to chyba też był jeden z paru "Autyzmów". Nagrania na tej kasecie pochodzą z dwóch koncertów S.R.O.M.-u w "Autyźmie" właśnie. Zespół nie istniał chyba zbyt długo, a koncerty zagrał chyba tylko lokalne. Kaseta, z której pochodzą nagrania została wydana DIY przez zespół, ale jaki czas później na nieco szerszą skalę i z tego, co pamiętam z inną okładką, była rozprowadzana przez bełchatowski MK Oj Bunkier Records, za którym stał Maciek Kuszneruk z popularnego w latach 90-tych zine'a "Wkrent". Innym wydawcą tej kasety był Pełzacz z Czeladzi. Nie znalazłem nigdzie żadnego szerszego info o zespole - jedynie krótką notkę o kapeli we wspomnianym "Wkrencie" #10 z 1993r.

Nagrań dokonano w składzie:
Diabeł - bass
Mynek - gitara
Misiek - vocal
Pinio - drums
Muzyka zespołu to dosć pogmatwany hardcore / punk / metal, z wyraźnym piętnem grania po linii bardzo popularnych wtedy w Polsce - Nomeansno, Victims Family, Assassins Of God etc. - liczne zmiany tempa, para-improwizacje itd. Jeden z utworów to cover znanego podziemnego hitu "Obława" Kaczmarskiego.
Tracklista:
1. Instrumentalny
2. Kim jesteś
3. Generacja
4. Nazi
5. Obława (muzyka i text J.Kaczmarski)
6. Rewolucja
7. Nadzieja
8. Piwo
9. Dzień po dniu

SROM DOWNLOAD

4 komentarze:

 1. Tak zapomniałeś o Aborcji, Butaprenie, Antynomii (dzis Eye For An Eye)

  OdpowiedzUsuń
 2. Butapren kojarzę - nawet mam jakąś kasetę. Pozostałych raczej nie słyszałem nigdy. Te kapele grały w latach 90-tych?

  OdpowiedzUsuń
 3. W BB działały jeszcze KRUCJATA, ZABURZENIE ORGAZMU, potem pojawiły się takie kapele jak: ZAKAZ, SEKATOR,DUSIOŁEK, SHALOM, OMKARA,WATCHING ME FALL...

  OdpowiedzUsuń
 4. Części tych zespołów nie kojarzę, a inne to już ostatnia dekada - chodziło mi o rzeczy wcześniejsze głównie.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz coś ważnego do przekazania nie pisz anonimowo.