3 cze 2009

SICK BRAINS Rehearsal 1998 (Unreleased)


Sick Brains powstało w 1993r. w Czechowicach Dziedzicach, ale prapoczątki to zespół Sick Brain, który zaczynał już w 1988r. W Czechowicach w tym czasie istniało oczywiście SKTC i Gangrena, a wcześniej kilka mniej znanych projektów, w których zaczynali muzycy przewijający się przez te wszystkie grupy. Sick Brains to właściwie kapela Jacka Sokołowskiego, który od 1992 do dziś gra na gitarze w SKTC.

W 1997r. dołączył Ciapa, który odszedł wtedy z SKTC. W zespole grał jeszcze Prota na gitarze i prawdopodobnie (nie daję głowy bo nie pamiętam dokładnie) Gruby na pekusji. Obydwaj znani także z SKTC. Gruby gra nadal, a Prota w 2004r. wyjechał z kraju. Jako, że wspomniałem o pierwszej mutacji jako Sick Brain to poniżej plakat z koncertu, który zaliczyłem wiosną 1990r. - grał SB, SKTC, Gangrena i nieodżałowana bytomska Ulica, a chyba jeszcze Brudy, których nie ma na plakacie.

Do biletu dołączony był lokalny czechowicki fanzine "Corek" #2, wydawany przez Jacka i Tulipana (wokalistę SKTC), w którym było takie oto info o Sick Brain:

Sick Brains istniało do ok. 2001r., oto jak wspomina zespół Jacek w wywiadzie przeprowadzonym z okazji wydania nowej płyty przez SKTC "Krwawa zabawa", w tegorocznym "Pasażerze" #25:
"Co do Ciapy, czyli jak by nie było drugiego założyciela SKTC, to widujemy się sporadycznie, ale jak już się spotkamy to wracają stare czasy! Po nagraniu płyty "Odmienne Stany Świadomości" zdecydował, że odchodzi z zespołu, było to ok. 1997. Było nam bardzo szkoda, ale takie decyzje zawsze szanujemy, zwłaszcza jeżeli rozstanie odbywa się na stopie przyjacielskiej. Po odejściu z SKTC Ciapa kontynuował przygodę z muzyką grając wraz ze mną w projekcie SICK BRAINS. Był to taki fajny zespolik uprawiający połączenie totalnego psychodelu, alternatywy i hardcora. Nagraliśmy jedno demo – "Bezwyrazowość" ale jakoś nie myśleliśmy o promocji tego, było to raczej granie dla samego grania. Ostatni raz zagraliśmy ok. 2001 roku. Przez kilka lat graliśmy równolegle w dwóch zespołach."
Jacek wspomina o demo "Bezwyrazowość", ale nie słyszałem tego materiału. Przedstawione tu nagrania pochodzą z kasety, którą otrzymałem od chłopaków gdy moja kapela (7 Godzin Snu) grała koncert w Kaniowie k/Czechowic w 1998r. Nie ma wkładki, ani tytułów; do taśmy dołączona była jedynie ulotka znajdująca się na początku. Takie promo...


Muzyka Sick Brains jest cięzka raczej wolna i przybijająca, bez wątpienia inspirowana przez granie po linii Prong, Corrossion Of Conformity, Crowbar, Biohazard; przypomina mi też niestety nie istniejącą już bielską kapelę Tony Clifton, w której grał Gruby. Jakość nie najgorsza jak na próbę i nagrywkę na 100%, texty polskie, brakuje trochę niezbędnego ciężaru, ale warto zaznajomić się z dokonaniami kapeli. Przy najbliższej okazji zachęcam też do kupna najnowszej płyty SKTC, do której jako bonus dołączone jest pamiętne wspaniałe demo z 1990r.

2 komentarze:

  1. SICK BRAIN wchodzi do akcji!!! Po 10 latach uśpienia zaczynamy próby. Muza szeroko pojęta alternatywa z różnymi elementami, jak zresztą zawsze było w latach 90tych. Skład: CIAPA ( prekursor SKTC),JANEK ( sick brain 1993-2000, w tatach 80tych różne projekty)no i ja Jacek( SICK BRAIN od 88, SKTC od 92 do teraz)- damy czadu!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jako ciekawostkę co do nazwy (brain - brains)

    posiadam bilet z gigu, który miał miejsce 6 listopada 1990 roku w Domu Kultury "Chemik" i wpisano nazwę Sick Brains.Być może przez pomyłkę, ale może trzeba poprawić artykuł?

    Boguch

    OdpowiedzUsuń

Jeśli masz coś ważnego do przekazania nie pisz anonimowo.