2 cze 2009

REWOLUCJA "Smiert niemieckim okkupantam!" 1989 MC (Lagart Tapes 001)


Rewolucja to jeden z pierwszych trochę bardziej znanych punkowych zespołów z polskich kresów wschodnich, obok Patologii Ciąży chyba najbardziej znana stara kapela z Lublina. Nie pomylić z zespołem o tej samej nazwie z Miastka, który działał w pierwszej połowie lat 90-tych i wydał 2-3 kasety. Nie mogłem znaleźć żadnych informacji na temat kapeli - jedyne na co udało mi sie natrafić to relacja z imprezy "Garaż Wschód", na której zagrała m.in. Rewolucja.

Relacja pochodzi z zine'a "Przebudźcie się!" wydanego w 1986r. w Raciborzu, przez znanego tu i ówdzie jako Urko - Marka Jurczenko, w czasach gdy nie był jeszcze skinheadem. Wspaniałomyslnie pominę niechlubne karty w historii kolegi, ale wielu pewnie pamięta jego ciekawe wywiady z kapelami zamieszczane w "Garażu", historię Misfits, recenzje płyt itd. Niedawno spotkałem Urka w Gliwicach, okazało się że po dłuższym pobycie w Anglii (z którego oczywiscie przywiózł kolejne 200kg winyli), własnie tam zamieszkał i zajmuje się teraz biurokracją związaną z wydawaniem znanego pisma "Tatuaż - Ciało i Sztuka".
Jak widać, zine powstał w czasach gdy (w co trudno pewnie niektórym uwierzyć) nie było jeszcze komputerów, a by kupić maszynę do pisania (taka ówczesna namiastka PC-eta) należało mieć specjalne pozwolenie (mogła przecież służyć do produkcji np. antypaństwowych ulotek), o które nie było wcale łatwo. Znalezienie xero graniczyło z cudem...
Wracamy do Rewolucji - muzyka grupy to dosć prosty, ale bardzo chwytliwy punk rock, przypominający mi trochę wspomnianą Patologię Ciąży czy bardzo wczesne nagrania Kultu; do tego sporo nawiązań do reggae, nowej fali i totalnie antykomunistyczno-antytotalitarne przesłanie zawarte w textach. Jak wynika z zamieszczonej relacji w zespole grali ludzie znani z Destruktora (ich nagrania to dobry wyczad, kiedys może znajdę i na nich czas...) i Czerwieni Pierwszej Menstruacji (która przekształciła się później w dosć znane Przejebane). Na kasecie znajdziecie 22 kawałki - kilka z nich pamietam, że było emitowanych w Rozgłosni Harcerskiej - nagrane w okresie 10.1984 - 05.1986, w składzie:
Długi - gitara, vocal
Kotek - bass
Dziura - drums
Wojtek - keyboard
Kaseta została wydana przez założoną w 1989r. "wytwórnię" Lagart Tapes, jako pierwsze jej wydawnictwo. "Szefów" wytwórni poznałem korespondencyjnie, a potem wielokrotnie spotykalismy się przy okazji koncertów, czad-giełd, wszelakich punkowych imprez itd., dużo alkoholu razem spożylismy i znajomosć w sumie trwa do dnia dzisiejszego. Lagart to Pała (wokalista 07 Zgłos Się, Amenu, znany twórca komixu "Zakazany Owoc" itd., współredaktor zine'a Kultura Nędzy), Bocian (kiedys Amen, potem Antichrist, Kultura Nędzy i obecnie świetna kapela The Bold And The Beautiful mająca 2 dobre płyty na koncie) oraz Mrówa (07 Zgłoś Się, bas w Amenie, obecnie znany producent punkowej konfekcji - prezes firmy odzieżowej i sklepu "Punk Klimaty").
Kaseta ukazała się raczej w małym nakładzie, może było tego w sumie ze 200 sztuk, ale nie sądzę; początkowo i dosć kulawo raczej zajmował się tym Pała, potem pałeczkę przejęli koledzy. Gdy zaczęły pojawiać się kasety z drukowanymi okładkami, pozycja ta zniknęła z "rynku".
Tracklista:
1. Polska
2. Nie jestem
3. Struktura
4. Nowy bóg
5. Leninie
6. Czerwona rzeka
7. Lęk
8. Wschód czy zachód
9. ZMW
10. Niech śpi królewna
11. Na ulicach
12. Pożar świata
13. Gwiazda czerwona
14. Stalingrad
15. Chwała
16. Nie chcę być
17. Wyprawiała matka
18. Pusty las
19. Witamina H.
20. Napiszemy
21. Towarzysz Stalin
22. ...?

REWOLUCJA DOWNLOAD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli masz coś ważnego do przekazania nie pisz anonimowo.