1 cze 2009

STRAWBERRY "Złapany na gorącym uczynku" 1989 Demo MC (DIY, Flabby, Drop It!)


Powrót do historii polskiego HC. Strawberry powstało w Szczecinie w kwietniu 1989r. na gruzach metalowego Prosectora i skinowskiego U.K.A. Front - wątpię by ktoś jednak kojarzył te kapele... W tym mniej więcej czasie w Szczecinie działało kilka kapel hardcore/thrash/grindcore - bardziej znane to Mortuary (z którego powstało potem hardcore'owe Acid Rotten But OK), Confident. Strawberry porusza się w takich właśnie klimatach - ostry thrash core przyprawiony lekko noise/grind'em, od schematu odbiega raczej wolny kawałek "Niewinność" o dzieciach w formalinie...; wokal jest jednak dość czytelny - pamiętam, że gdy kaseta ta ukazała się wiele osób było zachwyconych jakością tych "studyjnych" nagrań - takie to były czasy, moje dzieci...; w sumie wtedy - w 1989r. - nie podeszła mi jakoś ta kaseta, dopiero z 10 lat później trochę ją doceniłem. Zespół zasługuje na uwagę gdyż jest to debiut muzyczny Pawła "Piguły" znanego z Analogs, Anti-Dread, The Hunkies (to moja ulubiona kapela z tego zestawu) i ostatnio powstałego projektu Street Chaos (na wokalu inny weteran sceny - Jacek Dumała - były wokalista Od Jutra). Niedługo wychodzi debiutancka płyta Street Chaos "Bez przebaczenia". SPRAWDŹ!
Myślę, że warto. Nagrania z gayspace'a (poza kiepskim coverem Madball) są dość obiecujące.

Paweł prócz gry w Strawberry zajmował się też grafiką - jego rysunki można znaleźć tu i ówdzie np. na winylowych singlach Acid Rotten But OK czy Garden Of Worm.

Strawberry "wydało" jeszcze chyba kasetę koncertową, a potem przeistoczyło się w trochę bardziej znany Deimos. Kaseta "Złapany na gorącym uczynku" była rozprowadzana przez zespół i chyba głównie przez wydawnictwo Flabby Records z Siemianowic Śląskich, prowadzone przez Wojtka Kuśpika. Wojtek jest teraz biznesmanem i obraca się w innych kręgach:

Kasetę rozprowadzało też w Holandii wydawnictwo Drop It!, oceniam że mogło tego być w sumie kilkaset sztuk bo Wojtek miał dość solidną dystrybucję - podchodził do tego bardziej biznesowo niż inni koledzy (w tym ja), co jak widać bardzo mu sie przydalo trochę później.
Nagrań dokonano w maju 1989r. w szczeciśkim ARP Studio, w składzie:
Dudek - gitara
Fryl - gitara
Paweł - vocal
Gniba - bass
Gaca - drums
Jako uzupełnienie 2 wywiady z zespołem:
- z poznańskiego "Greencore'a" #3, wydawanego przez Bulwę i Matoła z HCP, a potem Apatii

- ze świdnickiego "Noise Zone" #1, wydawanego przez Pawła Chruślińskiego z zespołu Destylator

TRACKLISTA:
1. Intro (Zatruta strzała w plecach Robin Hooda)
2. Ostatni anioł
3. Kurtyzana podaje tobie dłoń
4. Ziewnięcie kobiety o przerośniętej szczęce część 2
5. Samobójstwo część 1 (Ballada o celnym strzale)
6. Samobójstwo część 2
7. Złapany na gorącym uczynku (instrumental)
8. Niewinność
9. Ziewnięcie kobiety o przerośniętej szczęce część 1 (instrumental)
10. Zabić strach by móc patrzeć
11. Ręce boga są we krwi (Jezus Chytrus)
12. Blask śmierci
13. Strawberry (Outro)

DOWNLOAD STRAWBERRY

1 komentarz:

  1. Takich Wojtków, którzy obracają się w innymi towarzystwie są całe masy, kasa kasa kasa kasa i sprzedam swoje ideały

    OdpowiedzUsuń

Jeśli masz coś ważnego do przekazania nie pisz anonimowo.